ŚWIETNY WYSTĘP ALICJI RATAJCZAK W GRACJA ORLOVA

Posted by | Wrzesień 18, 2017 | Bez kategorii | No Comments

Po raz kolejny w tym sezonie z jak najlepszej strony pokazała się zawodniczka grupy Mróz Jedynka Kórnik Alicja Ratajczak.

W rozegranym po raz 31 Międzynarodowym Wyścigu Kolarskim punktowanym do UCI „Gracja Orlova”, który liczył 5 etapów w 4 dni. Całkowity dystans czeskiej imprezy, której udział wzięło 150 zawodniczek z 25 ekip z 18 krajów, to ponad 400 km. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie aura, która zgotowała zawodniczkom niezwykle ekstremalne wyzwanie. Na dwóch pierwszych etapach, które liczyły ponad 100 km każdy, padał na przemian śnieg, deszcz, lub jedno i drugie razem. Jednak nie opady były najtrudniejszą przeszkodą. Jeszcze gorsza była temperatura, która miejscami sięgała nawet -1*c, a maksymalnie słupek rtęci wskazywał +3*c. Przy dużo wyższej temperaturze, w ubiegłorocznym Tour de Pologne dla mężczyzn jeden z etapów został odwołany. Czesi takiej wersji nie brali w ogóle pod uwagę i zawodniczki w heroiczny sposób musiały walczyć z pogodą, przenikliwym zimnem i samym sobą. Podczas pierwszego etapu Ratajczak startująca w barwach reprezentacji Polski uplasowała się na 9 miejscu, co już wskazywało że jej forma jest na bardzo wysokim poziomie. Trzeci etap to jazda indywidualna na czas, podczas której Alicja została sklasyfikowana na 27 miejscu. Ostatecznie nasza zawodniczka uplasowała się w „generalce” na 12 miejscu, a na drugim w klasyfikacji do lat 23. Taka pozycja w wyścigu, w którym startowało sporo zawodniczek z World Touru musi budzić szacunek. Inne kolarki z Mroza, które reprezentowały Polskę na tym ekstremalnym wyścigu zajęły kolejno miejsca: Nikol Płosaj 35, a Dorota Przęzak 72. Weronika Humelt i Monika Graczewska niestety nie przetrwały zimna i musiały się wycofać. Kolejne starty Grupy Mróz to Puchar Polski w Gostyniu, podczas którego cały zespół w wyścigu kobiet pojechał bardzo dobrze i zespołowo. Efektem końcowym było miejsce na podium Nikol Płosaj, oraz szósta pozycja Moniki Graczewskiej. Do lat 23 obie nasze zawodniczki stanęły na 2 i 3 stopniu Podium. Wygrała Daria Pikulik. Podczas jazdy indywidualnej na czas piąte miejsce w elicie kobiet zajęła Alicja Ratajczak, a wśród juniorek Karolina Przybylak, Joanna Golec i Natalia Szymczak zajęły kolejno miejsca 6, 9 i 10. Janek Łamaszewski w wyścigach juniorów zajmował miejsca 13 i 17. Najlepszy junior grupy Mróz, Wojciech Bystrzycki reprezentował nasz kraj podczas Wyścigu Pokoju dla juniorów rozgrywanym na szosach u naszych południowych sąsiadów i zaliczanym do pucharu Świata. Wojtek w tak poważnym, pięcioetapowym wyścigu uczestniczył po raz pierwszy i w stawce ponad 150 zawodników z 20 Narodowych reprezentacji zajął doskonałe 15 miejsce.