Sezon Kolarski 2017 Zakończony i Podsumowany

Posted by | Grudzień 27, 2017 | Bez kategorii | No Comments

Sezon Kolarski 2017 Zakończony i Podsumowany.

W pierwszym tygodniu grudnia tradycyjnie już w Hotelu Rodan, dzięki uprzejmości państwa Ordanik, odbyło się podsumowanie sekcji kolarskiej UKS Mróz Jedynka Kórnik. Reaktywowana sekcja istnieje już 18 lat, a pomysłodawcą powrotu kolarstwa do Kórnika po 14 latach, był nie kto inny jak Robert Taciak, pełniący do dziś funkcję trenera koordynatora. W tym czasie zawodnicy kórnickiego klubu zdobyli 19 medali mistrzostw Europy, 4 medale Mistrzostw Świata, 2 medale Akademickich Mistrzostw Świata, oraz 397 medali Mistrzostw Polski w różnych konkurencjach, zarówno na szosie, na torze, oraz w przełaju. Dwudziestu jeden wychowanków UKS Jedynka, co najmniej jeden raz startowało w Mistrzostwach Świata lub Europy. Najbliższym celem dorosłej grupy są Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020 roku. Liczymy, że powinno tam pojechać 2-3 zawodników UKS Jedynka Kórnik. Najbliżsi tego są na pewno Patryk Rajkowski i Nikol Płosaj. Na kolarskim podsumowaniu nie mogło zabraknąć prominentnych gości. Kolarzy zaszczycili m.in. Starosta poznański Jan Grabkowski, Burmistrz Kórnika Jerzy Lechnerowski, oraz jego zastępcy Przemysław Pacholski i Antoni Kalisz. Obecność swoją zaznaczyli również Przewodniczący Komisji KFiT Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Maciej Wituski, oraz Prezes Wielkopolskiego Związku Kolarskiego Lucjusz Wasielewski. Tradycyjnie obecny był również założyciel i współtwórca sekcji kolarskiej w Kórniku w roku 1978 Kazimierz Gogolewski i doskonały kolarz sprzed lat Andrzej Kaczmarek. W silnej grupie uczestniczyli na uroczystości radni, sponsorzy i działacze, którym nasze zawodniczki i zawodnicy wraz z trenerem podziękowali za wsparcie i zaangażowanie w sezonie 2017. Nie obyło się również bez łez, gdyż karierę kolarską zakończyła Multi medalistka Mistrzostw Polski i Wicemistrzyni Europy Natalia Radzicka. Podziękowaniom za wspaniałe wyniki nie było końca, jak również życzeń powodzenia i sukcesów w życiu prywatnym.
Podsumowując merytorycznie miniony sezon okazało się, że był on znów rekordowy jeśli chodzi o punkty sportu młodzieżowego jaki i medale. Zawodnicy i zawodniczki UKS Mróz Jedynka Kórnik, w sezonie 2017, zdobyli w sumie 57 medali z różnych imprez mistrzowskich, krajowych i międzynarodowych. W tym 37 medali mistrzostw Polski (15 złotych, 11 srebrnych i 11 brązowych), 10 medali mistrzostw Polski LZS (2 złote, 4 srebrne i 4 brązowe), 1 srebrny i 1 brązowy medal Młodzieżowych Mistrzostw Europy, 1 brązowy medal Mistrzostw Europy Seniorów, oraz 6 medali Międzywojewódzkich Mistrzostw młodzików. Podczas Mistrzostw Europy na torze w Berlinie po raz kolejny zawodniczki reprezentacji Polski pobiły rekord Polski w wyścigu drużynowym na dochodzenie. W składzie czteroosobowej drużyny startowała Nikol Płosaj, oraz inna wychowanka UKS Jedynka Katarzyna Pawłowska. W 2017 roku, aż sześciu zawodników UKS Mróz, reprezentowało nasz kraj w mistrzostwach Świata i Europy. Wspomniana już Nikol Płosaj, Weronika Humelt, Alicja Ratajczak, Monika Graczewska i Patryk Rajkowski w torowych Mistrzostwach Europy, Płosaj i Ratajczak w szosowych Mistrzostwach Europy, oraz Joanna Golec w szosowych Mistrzostwach Świata. 14 zawodników klubu zdobyło w 2017 roku medale Mistrzostw Polski, w tym aż 12 z nich tytuły Mistrzowskie. Wychowanek klubu Mateusz Taciak (obecnie CCC) został Górskim Szosowym Mistrzem Polski Elity, a Katarzyna Pawłowska (Boels Dolmans) Mistrzynią Polski Elity w jeździe indywidualnej na czas. Podsumowując dokonania sekcji kolarskiej w 2017 roku wychodzi, że zawodniczki i zawodnicy z dorobkiem ponad 430 punktów zajęli drugie miejsce w Polsce w sporcie młodzieżowym w całym kolarstwie. Lepszy jest tylko ALKS Stal Grudziądz, pod który należy m.in. 18 szkółek kolarskich (w Kórniku przy klubie działa jedna). Ponadto w/w dorobek punktowy dał sekcji kolarskiej UKS Jedynka Kórnik miano najlepszej sekcji sportowej (biorąc pod uwagę cały sport młodzieżowy) w Wielkopolsce. Wymienione sukcesy na pewno nie byłyby możliwe gdyby nie zaangażowanie sztabu szkoleniowego, prezesa Macieja Brylewskiego, profesjonalizm, zaangażowanie i poświęcenie jednoosobowego działu księgowości czyli pani Marzeny Brylewskiej. Dodając do tego udział sponsorów i sumienność podstawowych zawodników, mamy efekt w postaci kolejnego najlepszego roku kolarskiego.
Na zakończenie warto wspomnieć że co roku cyklicznie w Kórniku odbywają się dwie ogólnopolskie imprezy kolarskie organizowane przez UKS Jedynka Kórnik. W maju i w sierpniu br. tradycyjnie zorganizowano dwie ogólnopolskie imprezy kolarskie w Kórniku, 19 Wyścig na Rowerach Górskich, 19 kryterium uliczne o Puchar Burmistrza, oraz 47 i 48 Festyn Rowerowy dla Dzieci. W 2018 roku szykują się same jubileuszowe imprezy 20-te wyścigi i 50-ty Festyn Rowerowy.