"Kolarstwo to jedna z najtrudniejszych dyscyplin sportu. Nawet najgorszy kolarz jest wciąż wybitnym sportowcem. "

− Marco Pantani

"Naprawdę szczęśliwy jestem tylko wtedy, kiedy jadę na rowerze"

− Eddy Merckx

Historia Klubu

Kolarstwo w Kórniku istnieje od 40 lat, kiedy to pierwszym założycielem sekcji kolarskiej w Kórniku był Kazimierz Gogolewski. Nowo powstały UKS Jedynka Kórnik istnieje od roku 2000. Jego pomysłodawcą, był wychowanek Gogolewskiego, Robert Taciak, pełniący do dziś funkcję trenera koordynatora. W tym czasie zawodnicy naszego klubu zdobyli dotąd 19 medali mistrzostw Europy, 4 medale Mistrzostw Świata, 2 medale Akademickich Mistrzostw Świata, oraz 397 medali Mistrzostw Polski w różnych konkurencjach, zarówno na szosie, na torze, oraz w przełaju. UKS Jedynka Kórnik dochował się również Olimpijczyka, w osobie Kasi Pawłowskiej, która jest przy okazji autorką największego sukcesu polskiego kobiecego kolarstwa na szosie i na torze, zdobywając już trzykrotnie tytuł Mistrzyni Świata. Dwudziestu jeden wychowanków UKS Jedynka, co najmniej jeden raz startowało w Mistrzostwach Świata lub Europy. W roku 2017 Polskę reprezentowało aż 6 zawodników UKS Mróz w światowych imprezach. Najbliższym celem dorosłej grupy są Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020 roku. Liczymy, że powinno tam pojechać 2-3 zawodników UKS Mróz Jedynka Kórnik. Sekcja kolarska UKS Jedynka cyklicznie co roku organizuje na terenie gminy Kórnik dwie ogólnopolskie imprezy kolarskie. Dotychczas zorganizowaliśmy 19 wyścigów ulicznych, 19 Wyścigów na rowerach górskich i 48 Wielkich Festynów Rowerowych dla dzieci w wieku 2-12 lat. Obecnie w klubie trenuje 42 zawodników i zawodniczek w wieku 10-22 lat.    .

Trenerzy

Robert Taciak

 • Ur. 21.10.1964 w Poznaniu
 • W latach 1979 – 1988 zawodnik
 • Pierwszy Trener – Kazimierz Gogolewski
 • Kluby: 1979 -1983 KS Stomil Poznań 1984 -1985 Legia Warszawa 1986 – 1988 KS Stomil Poznań
 • W latach 1998-1999 trener KS Stomil
 • W latach 2000 – do chwili obecnej trener UKS Jedynka Limaro Kórnik
 • W roku 2006 – absolwent Wyższej Szkoły Kultury Fizycznej i Turystyki w Pruszkowie
 • Od roku 2013 trener kadry Polski juniorek

Paweł Marciniak

 • Ur. 15.06.1981 w Poznaniu
 • W latach 1995 – 2002 zawodnik KS Warta Poznań (szermierka)
 • Pierwszy Trener – Leszek Jarosławski
 • W roku 2006 – absolwent Politechniki Poznańskiej – maszyny robocze i transport
 • W latach 2008 – do chwili obecnej trener – instruktor UKS Jedynka Limaro Kórnik

Nabór Młodzieży

Co roku do sekcji kolarskiej zgłasza się kilkunastu nowych adeptów kolarstwa. Obecnie do klubu przyjmujemy chłopców i dziewczęta urodzone w latach 2001 – 2005.

Młody zawodnik musi:

 1. Uzyskać zgodę rodziców oraz zgodę wychowawcy w szkole
 2. Być aktywny fizycznie
 3. Zdrowy – posiadać wymagane badania lekarskie z Przychodni Sportowej

Każdemu nowemu kandydatowi na kolarza, który spełnia wszystkie warunki, klub wypożycza sprawny rower, oraz wszystkie akcesoria niezbędna do uprawiania kolarstwa (ubiory, kask, buty itp).

Zajęcia treningowe dla najmłodszych odbywają się 4 razy w tygodniu, a dla bardziej zaawansowanych do 6 razy w tygodniu. Najmłodsi zawodnicy sekcji kolarskiej wyjeżdżają rocznie na 2-3 obozy sportowe i około 30 startów w zawodach, natomiast grupa bardziej zaawansowana i wyselekcjonowana wyjeżdża na 5-6 obozów w tym jedno zgrupowanie zagraniczne oraz bierze udział w około 50 startach w zawodach krajowych i zagranicznych rocznie. Najbardziej uzdolnieni mają spore szanse zakwalifikowania się do Reprezentacji Polski i wzięcia udziału w Mistrzostwach Świata i Europy. Dotychczas w latach 2001-2015 Polskę reprezentowało na imprezach mistrzowskich osiemnastu wychowanków UKS Jedynka Kórnik. Dowodem prawidłowego szkolenie w klubie, jest wychowanie aktualnej Mistrzyni Świata senorów i Olimpijczyka, Katarzyny Pawłowskiej.

mrozjedynkakornik.pl